IV Міжнародна науково-практична конференція молодих учених «Зелений бізнес: життя заради майбутнього»
12-13 квітня 2016 р. на економічному факультеті пройшла IV Міжнародна науково-практична конференція молодих учених «Зелений бізнес: життя заради майбутнього», присвячена актуальним питанням розвитку зеленого бізнесу як рушійної сили «зеленої» модернізації економіки України на локальному, регіональному і міжнародному рівнях. У конференції брали участь 110 учасників – визнані учені та молоді дослідники з провідних вищих навчальних закладів, а також представники бізнесу, державних органів влади і громадських організацій України і зарубіжних країн.
Відкриваючи конференцію, декан економічного факультету доктор економічних наук, професор, член-кореспондент АН України Базилевич В.Д. підкреслив важливу роль економіко-екологічної освіти в «зеленій» модернізації бізнесу і економіки України, ознайомив учасників з основними напрямами політики факультету в сфері екологізації навчання, про відкриття в 2016 р. нової бакалаврської програми «Екологічне підприємництво, торгівля та логістика».
Завідувач українсько-німецької кафедри екологічного менеджменту та підприємництва доктор економічних наук, професор Купалова Г.І. поінформувала учасників конференції про проекти в галузі охорони навколишнього середовища, реалізованих кафедрою на економічному факультеті, які мають пізнавальний, освітній, просвітницький і пропагандистський характер. Оригінальним підходом і дизайном відрізняється «Екологічний острів». Він створений з використанням тільки природних матеріалів, наприклад, таких як: деревина, кора, листя, квіти і плоди: липи, берези, верби, сосни, клена, дуба, пальми, ротанга, кориці, лавра благородного, граната, апельсина, лимона, фікуса, водного гіацинта; лоза винограду; корінь монстери; африканський горіх; льон; мох; трава; залізо; шкіра; чага березова; камінь; солома; пір’я фазана. «Еко-острів» є чудовим місцем для позааудиторної роботи і відпочинку студентів, викладачів. На економічному факультеті кафедрою реалізований також пілотний проект з роздільного збирання сміття. Це сприяє розвитку у молоді екологічного світогляду та культури.
Важливість проведення конференції, присвяченій проблемам «зеленого» бізнесу, відзначив у вітальному слові фінансовий директор GIZ «Програма підтримки екологічної модернізації економіки України» Німецького співтовариства міжнародного співробітництва Дітер Фрік. Він зазначив, що в існуючих умовах базисом подальшого розвитку економіки України повинні стати інноваційні, екологічно чисті, енергоефективні технології, альтернативна енергетика, а також бізнес, спрямований на задоволення попиту на екологічні безпечні й органічні товари.
Актуальність проблем, які розглядались на конференції, обумовила інтерес до неї провідних вітчизняних і зарубіжних учених. Так, активну участь в конференції взяли представники Інституту економіки та прогнозування України НАН України, Інституту економіки природокористування та сталого розвитку НАН України, Київського національного авіаційного університету, Національного транспортного університету, а також Інституту інноваційного менеджменту (Німеччина), Центру регіональних стратегій (Німеччина), Карагандинського економічного університету Казпотребсоюзу (Казахстан), Жешувського технічного університету (Польща), Німецького товариства міжнародного співробітництва (Німеччина), Каршинського інженерно-економічного інституту (Узбекистан).
Досвід та інструменти розвитку «зеленого» бізнесу в Казахстані розкрила завідувач кафедри економіки та менеджменту Карагандинського економічного університету, доктор PhD Мусатаева А.А. Шляхи удосконалення державної економічної та екологічної політики в умовах активного розвитку міжнародних «зелених» ринків і необхідності підвищення конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників розкрили відомі вчені-економісти Потапенко В.Г., Лицур І.М., Біла С.О.
Жвавий інтерес у студентів і аспірантів викликали виступи практиків, представників екологічно орієнтованого бізнесу. Вони розкрили практичний досвід підвищення ефективності господарської діяльності за рахунок впровадження екологічних інновацій. Так, представник Німецького товариства міжнародного співробітництва Ткаченко М. І. представив ряд проектів з підвищення енергоефективності. Вони реалізовані на базі вітчизняних розробок із залученням грантів міжнародних фінансових організацій. Менеджер з екологічних проектів готелю Radisson Blu Hotel Кухарук М. акцентувала увагу на необхідності та особливостях організації екологічного навчання, підвищення кваліфікації працівників в частині реалізації екологічної політики компанії.
На секційних засіданнях аспіранти, магістри і студенти проаналізували проблеми та обговорили питання практичного застосування інструментів екологічного управління – екологічного обліку, моніторингу, аналізу та аудиту. Цікавими для практичного впровадження стали пропозиції молодих вчених в області залучення інвестицій для реалізації екологічних старт-апів. Вони аналізували досвід функціонування зеленого бізнесу в зарубіжних країнах і моделювали шляхи його застосування на вітчизняних підприємствах. Отримані теоретичні та практичні знання студенти і магістри зможуть використовувати в подальшій науковій і професійній діяльності, а також в організації студентських круглих столів.
На конференції була організована виставка «Стале споживання – запорука майбутнього» та ярмарок екологічно чистих продуктів і товарів. Мета організації виставки – популяризація, інформування студентів, аспірантів, викладачів та інших учасників конференції про базові принципи і методи сталого споживання ресурсів і поведінки з відходами.
Особливий інтерес викликали представлені на ярмарку екологічно чисті товари: косметичні засоби і продукти харчування, предмети декору, органічна сільськогосподарська продукція і добрива для рослин, блокноти, зошити багаторазового використання та ін. Всі бажаючі мали можливість ознайомитися і придбати представлені на виставці товари.
Всі учасники відзначили, що проведення міжнародної науково-практичної конференції «Зелений бізнес: життя заради майбутнього» є важливим етапом реалізації «Програми підтримки екологічної модернізації української економіки» і сприяє поширенню передового міжнародного та вітчизняного досвіду щодо формування та реалізації політики сталого розвитку, збереження навколишнього природного середовища, функціонування «зеленого», соціально відповідального бізнесу, розвитку економіко-екологічної освіти, екологічної культури і свідомості молоді.