Україна-Китай: перспективи міжуніверситетського співробітництва
З 1 по 8 грудня 2013 року завідувач кафедри міжнародної економіки та маркетингу економічного факультету, професор Старостіна Алла Олексіївна та завідувач науково-дослідного сектору «Центр економічних досліджень» доцент Кравченко Володимир Анатолійович перебували в місті Сучжоу (КНР). Під час візиту українська делегація ознайомилася із практикою підготовки фахівців в бізнес-школі Університету Сучжоу та обговорила актуальні питання стану двосторонніх зовнішньоекономічних відносин України та Китаю та напрями їх дослідження в рамках спільної наукової діяльності.
3 грудня 2013 відбулася зустріч із деканом бізнес-школи професором Ванг Зе-Біном та заступником декана, професором Юанг Жан-Хіном, які розповіли про основні особливості навчального процесу в бізнес-школі.
Бізнес-школа Донгу/ Школа фінансів та цінних паперів Донгу Університету м. Сучжоу була заснована в червні 1986 р. за організаційної та фінансової підтримки уряду провінції Янгсу. Бізнес-школа розташована в м. Сучжоу, яке відоме своїми культурними традиціями. Бізнес-школа складається з 7 кафедр, – економіки, державних фінансів, бухгалтерського обліку, банківської справи та фінансів, менеджменту, міжнародної економіки та торгівлі, електронного бізнесу, та 3-х науково-дослідних центрів, – з проблем міського господарства, розвитку підприємництва, світової економіки.
Бізнес-школа пропонує навчання за 9 бакалаврськими програмами: банківська справа та фінанси, державні фінанси, управління бізнесом, управління фінансами, електронного бізнесу, міжнародної економіки та торгівлі, маркетингу. Студенти також мають можливість навчатися за 8 магістерськими програмами та 1 PhD програмою. Бізнес-школа визнана на державному рівні як така, що готує студентів за програмою МВА із спеціалізацією в сфері банківської справи та фінансів.
На даний час в бізнес-школі навчається 600 студентів на магістерських програмах та 2500 на бакалаврських. В бізнес-школі викладають 106 викладачів, включаючи 25 професорів, 42 доцента та 38 асистентів. Заняття проходять в корпусі, який збудований в 1998 р., який визнаний одним із найкращих країні, та має все необхідне для проведення занять.
За минулі роки в рамках бізнес-школи було виконано більш, ніж 100 науково-дослідних проектів на міському, провінційному та загальнодержавному рівнях. Було надруковано 235 монографій та більше 1000 статей. Бізнес-школа отримала 70 нагород за свої наукові досягнення.
Бізнес-школа підтримує тісні зв‘язки з університетами в США, Канаді, Німеччині, Японії, Австралії, Сінгапурі та на Тайвані.
Українська делегація в свою чергу ознайомила керівництво бізнес-школи Університету Сучжоу із програмою МВА, яка реалізується на економічному факультеті.
Обговорення актуальних питань двосторонніх зовнішньоекономічних відносин України та Китаю та напрямів їх дослідження відбувалося 4 грудня 2013 р. Українська делегація ознайомила китайську сторону із напрямами наукових досліджень, які здійснюються на економічному факультеті взагалі, та в рамках діяльності науково-дослідного сектору «Центр економічних досліджень», зокрема. Було підкреслено, що науковці факультету значну увагу приділяють саме дослідженням китайсько-українських зовнішньоекономічних відносин. При чому, до наукової роботи залучаються і фахівці з Китаю. Результати цих досліджень викладені в наступних публікаціях.
1. Практика управління ризиками в КНР та Україні. Яо Фен, Старостіна А.О., Кравченко В.А. IX Международная конференция “Стратегия качества в промышленности и образовании” (Варна, 31 мая – 7 июня 2013).
2. Кравченко В. А. Чуньбу Ду. Аналіз привабливості українського ринку для малих і середніх підприємств КНР: модель, практика, зовнішньоторговельні ризики. Вісник Київського університету ім. Тараса Шевченка. Серія: Економіка, 2012, №132, с. 20-24.
3. Кравченко В.А., Чуньбу Ду, Зовнішньоторговельні ризики та управління ними в діяльності малих та середніх підприємств КНР і України. Актуальні проблеми розвитку суспільства: історична спадщина, реалії та виклики ХХІ століття: матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції. – Луцьк, 2012.
Під час зустрічі сторони визначили актуальні напрями спільних досліджень, серед яких, зокрема: дослідження ризиків в сфері зовнішньоекономічної діяльності компаній обох країн та маркетингові дослідження на ринках обох країн.
В рамках відрядження відбулися зустрічі із представниками ділових кіл Сучжоу та Шанхаю, які зацікавлені в налагодженні взаємовигідних зовнішньоекономічних зв’язків між країнами. Так, 4 грудня українська делегація мала бесіду із президентом компанії Award Jewelry International Co., ltd. п. Чен Айхуа та генеральним директором компанії Яо Фен, які розповіли про діяльність своєї компанії. Члени української делегації, в свою чергу, ознайомили китайську сторону із загальними характеристиками українського ринку ювелірної продукції.
5 грудня 2013 р. в приміщенні Бізнес-школи Університету Сучжоу був підписаний рамковий договір про співробітництво між економічним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка та бізнес-школою Університету м. Сучжоу.
Договором передбачається обмін викладачами для читання лекцій, проведення педагогічної роботи, обмін учбово-методичними та науковими матеріалами, інформацією, навчальними планами та програмами. В рамках договору будуть організовані спільні наукові дослідження за взаємоузгодженою тематикою, здійснюватиметься обмін вченими, будуть розвиватися прямі контакти між кафедрами факультетів та науковими підрозділами. Запланований також обмін студентами, аспірантами та стажерами.