Інтелектуальна власність – важливий чинник модернізації української економіки
Всеукраїнська науково-практична конференція “Інтелектуальна власність у науково-дослідних установах та вищих навчальних закладах: теоретичні та практичні аспекти управління та оцінки “, яка відбулася на економічному факультеті 22 вересня 2011 р., була присвячена розгляду актуальних проблем перетворення інтелектуальної власності на важливий чинник модернізації української економіки. Конференція була організована НДС «Центр економічних досліджень» за активної підтримки наукової частини факультету, кафедр економічної теорії та менеджменту інноваційної та інвестиційної діяльності та проводилася в рамках виконання бюджетної НДР «Модернізація економіки України на засадах сталого соціально-економічного розвитку: закономірності, протиріччя, ризики ” (науковий керівник – д.е.н., проф., член-кор. НАН України Базилевич В.Д.).
На конференції обговорювалось наступне коло питань:
- інтелектуальна власність як важливий чинник забезпечення соціально-економічної модернізації трансформаційної економіки;
- стан та перспективи розвитку ринку об’єктів інтелектуальної власності;
- проблеми управління інтелектуальною власністю у науково-дослідних та вищих навчальних установах;
- проблеми оцінки майнових прав інтелектуальної власності.
З ґрунтовною доповіддю, присвяченою розгляду складної природи засадничих категорій інформаційного постіндустріального суспільства, – інтелектуальна власність, інтелектуальний капітал та інтелектуальний продукт, та їх впливу на інноваційний розвиток, виступив Чухно Анатолій Андрійович, – доктор економічних наук, професор, академік НАН України
Академік Чухно А.А. охарактеризував сучасний етап розвитку суспільства, як такий, який знаменує прихід нової епохи, коли в особі однієї і тієї ж самої людини поєднується водночас і власник засобів виробництва, – інтелектуального капіталу, і робітник, який вміє їх використовувати.
З великим інтересом учасники конференції сприйняли виступ Андрощук Геннадій Олександрович – кандидата економічних наук, професора, головний консультант Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, який розглянув питання державного регулювання патентно – ліцензійної діяльності.
Особливу увагу професор Андрощук Г.О. звернув на те, що відсутність в законодавстві України імперативної вимоги про державну реєстрацію договорів щодо розпорядження майновими правами інтелектуальної власності, провокує прояви недобросовісної конкуренції, безконтрольний відтік вітчизняних науково-технічних розробок за кордон, виникнення проблем у сфері правозастосування. Все це негативно впливає на рівень економічної безпеки держави.
Нагальні проблеми захисту і управління промисловою власністю в університеті були висвітлені в доповіді Неділька Сергія Герасимовича – д.ф.-м.н., начальника науково-дослідної частини Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Доповідач докладно розповів про проблеми, які стоять перед науковцями університету на шляху створення конкурентоспроможних інноваційних продуктів та окреслив заходи щодо їх вирішення, зокрема, – створення потужного інноваційного середовища.
Сучасні підходи до забезпечення виконання університетами функцій ефективного власника інтелектуального капіталу були розглянуті в доповіді Жилінської Оксани Іванівни – к.е.н., доцента, в.о. завідувача кафедри менеджменту інноваційної та інвестиційної діяльності Київського національного університету імені Тараса Шевченка. В її доповіді історичні аспекти розвитку дослідницьких університетів органічно поєднувалися із аналізом сучасного стану речей в цій сфері, – зокрема із суперечливими питаннями рейтингування вищих навчальних закладів.
На питаннях удосконалення механізму державного регулювання авторських прав на службовий твір детально зупинився Вірченко Володимир Віталійович – к.е.н., доцент кафедри економічної теорії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Він звернув увагу присутніх на протиріччя в нормативно-правовій базі по авторському праву, в якій різному визначається розподіл між учасниками трудових відносин майнових прав на службовий твір. Виступаючий рекомендував під час укладання трудових договорів (контрактів) між адміністрацією та працівниками ВНЗ зазначати у їх тексті у явній формі принципи розподілу прав на службовий твір між працівником та роботодавцем
Практично-орієнтованим був виступ Тернавської Наталії Михайлівни – заступника начальника відділу медицини Державного підприємства «Український інститут промислової власності» (Укрпатент), яка зупинилася на взаємозв’язку між виявленням і вибором об’єкта для патентного захисту і результатами оцінки його патентоздатності.
Доповідач на низці прикладів показала практичну методику проведення експертизи заявок на передбачуваний винахід та шляхи розв’язання проблем, які виникають в її рамках.
Під час секційного засідання конференції учасники конференції з цікавістю вислухали та прийняли участь в обговоренні виступів Алексеєнко Людмили Михайлівни – д.е.н., професора кафедри фінансів суб’єктів господарювання і страхування Тернопільського національного економічного університету – «Фінансово-правові засади розвитку інституту інтелектуальної власності в умовах модернізації економіки»; Бочарової Наталії Василівни – к. іст. н., магістра інтелектуальної власності., доцента кафедри права Дніпропетровського університету економіки і права – ««Співтовариства знань та інновацій» як засіб вдосконалення системи комерціалізації інтелектуальної власності в Європейському Союзі»; Маслова Анатолія Олександровича – к.е.н., доцента, докторанта кафедри економічної теорії економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка – «Інтелектуальна власність та інтелектуальний капітал в контексті теорії і практики інформаційної економіки»; Прушківської Емілії Василівни – к.е.н., доцента, докторанта економічного факультету, Київського національного університету імені Тараса Шевченка – «Місце та роль інтелектуальної власності в різних секторах економіки»; Корнілової Ірини Миколаївни – к.е.н., доцента кафедри менеджменту інноваційної та інвестиційної діяльності Київського національного університету імені Тараса Шевченка – «Стратегічний підхід до управління інтелектуальною власністю організації»; Кравченка Володимира Анатолійовича – к.е.н., доцента, завідувача НДС «Центр економічних досліджень» Київського національного університету імені Тараса Шевченка – «Управління і оцінка інтелектуальною власністю в вищий школі: сучасний стан, ризики, проблеми»; Хіценко Аліни Миколаївни – студентки IV курсу економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка – «Особливості нормативного регулювання прав на службові твори в Україні».
Учасники конференції прийняли резолюцію, в якій з метою перетворення інтелектуальної власності на ефективний чинник соціально-економічної модернізації трансформаційної економіки; сталого розвитку ринку об’єктів інтелектуальної власності; кардинального зростання ефективності управління інтелектуальними активами у науково-дослідних та вищих навчальних установах, пропонується:
— розробити і затвердити методику оцінки об’єктів права інтелектуальної власності, що створені працівниками освітніх та науково-дослідних установ, яка базувалася б на методах витратного і доходного підходів, а також передбачала розрахунок комплексної оцінки вартості об’єктів інтелектуальної власності із застосуванням вагових коефіцієнтів і результатів, отриманих унаслідок використання різних методик витратного та доходного підходів;
— визнати систему охорони, захисту і комерціалізації інтелектуальної власності як один з найважливіших пріоритетів діяльності науково-дослідних установ та вищих навчальних закладів;
— рекомендувати запровадити навчальні дисципліни «Інтелектуальна власність» та «Інноваційний менеджмент» до змісту підготовки магістрів за усіма напрямами підготовки в усіх вищих навчальних закладах;
— розробити та запровадити систему стимулювання винахідницької та інноваційної діяльності в науково-дослідних установах та вищих навчальних закладах з урахуванням наявності у наукових співробітників та викладачів об’єктів права інтелектуальної власності.
Пропозиції конференції будуть спрямовані до Комітету з питань освіти і науки Верховної Ради України, Міністерств освіти, науки, молоді та спорту України, економічного розвитку і торгівлі України та інших органів державної влади.