Кафедра обліку і аудиту є випускаючою і здійснює підготовку фахівців за освітніми рівнями: бакалавр і магістр за спеціальністю «Облік і оподаткування» на денній та заочній формах навчання. Кафедра забезпечує викладання понад 40 нормативних і вибіркових навчальних дисциплін на економічному, юридичному, географічному факультетах, механіко-математичному та військовому інституті університету.
Дисципліни ОР «Бакалавр»
- Бухгалтерський облік (в рамках курсу вивчаються методологічні та організаційні основи облікової діяльності, що включають процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємств, організацій і установ зовнішнім і внутрішнім користувачам для прийняття управлінських рішень в стандарті МСФЗ ).
- Бухгалтерський облік (курсова робота) (мета виконання курсової роботи – формування у студентів навичок проведення наукового дослідження, розвиток у них вміння творчої самостійної роботи, оволодіння загальнонауковими і спеціальними методами сучасних наукових досліджень, поглиблене вивчення будь-якого питання, теми навчальної дисципліни «Бухгалтерський облік »).
- Звітність підприємств (в рамках курсу «Звітність підприємства» поглиблюються і розширюються предметні області і методики узагальнення, зберігання, передачі та розкриття обліково-аналітичної інформації про діяльність підприємств з метою прийняття управлінських рішень. В рамках курсу «Звітність підприємства» поглиблюються і розширюються предметні області та методики узагальнення, зберігання, передачі та розкриття обліково-аналітичної інформації про діяльність підприємств з метою прийняття управлінських рішень).
- Теорія аудиту (навчальна дисципліна за професійним спрямуванням, метою якої є формування системи знань з організації аудиту та методики проведення аудиторської перевірки. Основна увага при вивченні дисципліни приділяється організації аудиторського процесу, методам і процедурам проведення аудиторської перевірки окремих об’єктів аудиту, і формулюванні адекватних аудиторських висновків. Мета вивчення дисципліни “Теорія аудиту”: оволодіння базовими теоретичними знаннями та набуття практичних навичок з організації та методики проведення аудиторської перевірки, виконання інших видів аудиторських послуг.
- Фінансовий облік (метою навчальної дисципліни є формування системи знань у студентів з методики та організації фінансового обліку, використання облікової інформації для складання звітності, прийняття управлінських рішень. По завершенню курсу студент повинен вміти відображати господарські операції в первинній документації і регістрах бухгалтерського обліку, застосовувати метод подвійного запису в системі рахунків бухгалтерського обліку, володіти методикою формування форм фінансової звітності та аналізувати бухгалтерську інформацію для прийняття управлінських рішень).
- Теорія економічного аналізу (навчальна дисципліна, покликана: розробити науково-методологічні засади та методика комплексного економічного аналізу діяльності господарюючих суб’єктів, встановити причинно-наслідкові зв’язки економічних явищ і процесів, визначити резерви підвищення ефективності виробництва і реалізації продукції, робіт, послуг, сформувати у студентів вміння та практичні навички щодо прийняття та реалізації заходів, управлінських рішень по мобілізації невикористаних резервів).
- Міжнародні стандарти фінансової звітності (в рамках курсу поглиблюються і розширюються теоретичні, методичні та організаційні основи обліку і звітності на підприємстві відповідно до Міжнародних стандартів обліку та аудиту. Основна увага приділяється змісту основних міжнародних стандартів обліку та аудиту і їх тлумачень).
- Облік на підприємствах малого бізнесу (в рамках курсу вивчаються основи побудови бухгалтерського обліку на підприємствах малого бізнесу; спрощену систему оподаткування, обліку та звітності підприємств малого бізнесу, облік грошових коштів і розрахунків, облік праці та її оплати, облік виробничих запасів, облік необоротних активів, облік витрат на виробництво, облік готової продукції та її реалізації, облік фінансових результатів, облік власного капіталу; звітність підприємств малого бізнесу).
- Стандарти обліку в секторі державного управління (в рамках курсу поглиблюються і розширюються концептуальні засади фінансового обліку за стандартами обліку в секторі державного управління. Основна увага приділяється вивченню методологічних і методичних положень об’єктного обліку за стандартами обліку в секторі державного управління).
- Інформаційні системи і технології в обліку (метою дисципліни є формування системи знань з теорії та практики функціонування інформаційних систем і технологій в обліку).
11. Управлінський облік (мета навчальної дисципліни: формування умінь і професійних навичок з обліку витрат і калькулювання собівартості в різних умовах, обробки і аналізу релевантної інформації, застосування кількісних методів обробки облікової інформації). - Облік видів економічної діяльності (метою дисципліни є формування системи знань щодо порядку ведення бухгалтерського обліку на підприємствах різних галузей економіки і різних видів економічної діяльності).
- Облік в банках (курс дисципліни – формування системи знань з теорії та практики ведення бухгалтерського обліку та складання звітності в банках).
- Історія бухгалтерського обліку (метою дисципліни є набуття студентами знань про історичні шляхи, особливості, труднощі та протиріччя в становленні, розвитку і застосуванні методичних прийомів (інструментарію) при веденні бухгалтерського обліку).
- Методика і організація аудиту (основна увага при вивченні дисципліни приділяється організації аудиторського процесу, методам і процедурам проведення аудиторської перевірки окремих об’єктів аудиту, формулюванні адекватних аудиторських висновків).
- Економічний аналіз господарської діяльності (мета навчальної дисципліни – формування системи базових знань і практичних навичок системного оцінки діяльності підприємств, організацій, виявлення внутрішніх резервів раціонального використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів).
- Облік в бюджетних установах (мета навчальної дисципліни: навчити студентів ефективно використовувати облікову інформацію на підприємствах, що використовують бюджетні кошти, володіти методикою відображення господарських операцій, забезпечити засвоєння техніки і методики організації обліку відповідно до специфіки діяльності різних за профілем бюджетних установ).
- Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності (метою навчальної дисципліни є формування системи знань студентів за методикою і організації бухгалтерського обліку, економічного аналізу і аудиту зовнішньоекономічної діяльності, використання облікової інформації для складання звітності, прийняття управлінських рішень).
- Внутрішньогосподарський контроль (в рамках курсу «Внутрішньогосподарський контроль» вивчаються положення нормативно-правового забезпечення внутрішнього контролю, теоретико-методичні основи організації контролю, методи і інструменти його здійснення суб’єктами господарювання та документальне оформлення отриманих результатів).
- Внутрішній аудит в банку (метою вивчення курсу є оволодіння студентами базових теоретичних знань та набуття практичних навичок проведення внутрішнього аудиту в банку, виконання інших видів аудиторських робіт).
- Державний фінансовий контроль (дисципліна спрямована на системне вивчення категорій, принципів і законів, покладених в основу побудови системи фінансового контролю держави).
- Облік і контроль соціального страхування (мета вивчення дисципліни – набуття студентами теоретичних знань і практичних навичок з обліку і контролю соціального страхування та їх застосування в господарській діяльності суб’єктів господарювання).
- Кваліфікаційна робота бакалавра (підготовка кваліфікаційної робота бакалавра є завершальним етапом першого ступеня навчання студентів в класичних університетах. Основна увага приділяється демонстрації отриманих протягом навчання знань і навичок, умінь глибоко і всебічно досліджувати поставлені питання, робити обґрунтовані висновки і надавати конкретні пропозиції).
- Навчально-виробнича практика (під час виробничої практики студентів формуються знання з питань організації діяльності підприємства, його структури, основних функцій виробничих та управлінських підрозділів і оцінці їх діяльності, з внутрішніми нормативними документами, до облікової політики підприємства, а також з виконанням поточної облікової роботи на підприємстві. Результатом практики повинно стати ознайомлення зі структурою підприємства, особливостями його виробничої і фінансово – господарської діяльності, з організацією обліку на підприємстві, отримати практичні навички ведення бухгалтерського та податкового обліку і складання звітності).
- Комплексний державний іспит за напрямом «Облік і аудит» (комплексний державний іспит за фахом «Облік і аудит» є продовженням навчально-виховного процесу, складовою частиною завершального етапу підготовки бакалаврів).
Дисципліни ОР «Магістр»
- Організація бухгалтерського обліку (метою вивчення дисципліни є оволодіння базовими теоретичними знаннями та набуття практичних навичок з організації облікового процесу на підприємстві і організації аудиту та інших видів аудиторських послуг Основна увага при викладанні дисципліни приділяється організації бухгалтерської служби на підприємстві, інформаційного забезпечення облікового процесу, організації роботи аудиторської організації та аудиторської перевірки).
- Методологія наукових досліджень (в рамках курсу вивчаються поняття науки і її норми регулювання, організація науково-дослідної роботи у ВНЗ, методологічні, методичні та організаційні основи наукових досліджень, вибір теми наукових економічних досліджень, наукова організація дослідного процесу, ключова інформація та сучасні комп’ютерні технології в наукових напрямках досліджень, систематизація та ефективність наукових досліджень Мета вивчення дисципліни: оволодіння студентами теорією і методологією науки як галузі економічної діяльності, вміння широко використовувати отримані знання для здійснення самостійних наукових досліджень актуальних проблем обліково-аналітичної науки. Навчальна задача курсу полягає у формуванні системи знань про методи поглиблення і розширення теоретичних і практичних знань дослідження методології та організації бухгалтерського обліку, пошуку сучасних наукових досягнень в області обліку, аналізу, контролю та аудиту);
- Контролінг (в рамках курсу «Контролінг» вивчаються особливості побудови системи контролінгу на підприємстві видів контролінгу, контролінгу різних напрямків діяльності підприємства. Мета вивчення дисципліни – синтезувати отримані знання з обліку, аналізу, контролю, планування з підготовки управлінської інформації для різних рівнів управління підприємством; набуття студентами теоретичних знань і практичних навичок з використання інструментарію контролінгу та підготовки інформації для прийняття оптимальних управлінських рішень. Знання, отримані студентами при вивченні курсу «Контролінг », можуть застосовуватися в практичній діяльності суб’єктів господарювання, науково-дослідній та навчальній діяльності при виконанні творчих індивідуальних завдань, написанні дипломних і наукових робіт. Навчальна задача курсу полягає у вивченні теоретико-методичних основ організації руху інформаційних потоків на підприємстві для оптимізації діяльності в перспективі; вивченні методів і способів збору, обробки даних і їх аналізу, на основі отриманих результатів надавати обґрунтовані пояснення; застосуванні методів і підходів в практичній діяльності підприємства і розробки та вибору альтернативних рішень).
- Стратегічний аналіз (стратегічний аналіз вивчає стан і динаміку розвитку соціально-економічних явищ і процесів, що мають місце в діяльності підприємства як об’єкти статистичного дослідження з метою встановлення закономірностей їх розвитку. Основна увага приділяється організаційним принципам і методикам фінансового та стратегічного аналізу діяльності підприємства. Складається з двох модулів: «Фінансовий аналіз», «Стратегічний аналіз». Метою вивчення дисципліни «Стратегічний аналіз» є формування необхідних знань про методи і прийоми фінансового аналізу, прогнозування та прийняття стратегічних рішень, а також вироблення навичок і умінь здійснення фінансового аналізу та прогнозування).
- Сучасні інформаційні системи і технології обліку в фінансових установах (в рамках курсу вивчаються теоретико-методологічні основи автоматизації облікових процесів в фінансових установах за допомогою використання сучасних інформаційних систем і технологій Мета вивчення дисципліни: набуття студентами теоретичних знань і практичних навичок з ефективного використання автоматизованих інформаційних систем обробки облікової інформації в фінансових установах. Навчальна задача курсу полягає у вивченні основ облікової інформатики, склад облікових завдань, особливостей їх вирішення в умовах використання різних технологій обробки облікової інформації; набуття вмінь виконання постановки типових бухгалтерських задач з використанням спеціалізованих інформаційних систем).
- Організація обліку на підприємствах різних форм господарювання (метою дисципліни є формування системи знань щодо порядку ведення бухгалтерського обліку на підприємствах різних організаційно-правових форм господарювання. Предметом вивчення дисципліни є методологічні основи організації ведення бухгалтерського обліку на підприємствах різних форм господарювання. Завдання: сформувати систему знань студентів із особливостей методології та організації обліку на підприємствах різних форм господарювання).
- Електронний документообіг і підпис (курс викладають на завершальній стадії підготовки магістрів з метою формування системи знань з теорії та практики організації сучасного діловодства на підприємствах різних форм власності Зміст дисципліни розкривається в наступних темах: електронне діловодство – організація, система електронного документообігу, електронний документ і підпис, контроль за виконанням документів, створення електронних архівів формування та передача електронної звітності Мета навчальної дисципліни: дати студентам теоретичні знання, сформувати практичні навички з організації сучасного діловодства на підприємствах різних форм власності та специфіки їх діяльності, ознайомити з основами використання електронних документів і електронного підпису, організації системи електронного документообігу, порядком роботи з документами: процесом їх створення, обробки, зберігання та подальшого використання).
- Організація державного аудиту і контролю (предметом дисципліни є фінансово-господарська діяльність бюджетних установ. Методом аудиту є сукупність специфічних методів надання і розкриття якісної обліково-аналітичної інформації. Зміст курсу розкривають теми: Теоретичні та правові основи організації державного аудиту і контролю, методичні прийоми здійснення державного аудиту, об’єкти і суб’єкти, порядок здійснення державного аудиту та оформлення його результатів. Мета навчальної дисципліни: оволодіння студентами теорією і методологією аудиту відповідно до стандартів державного фінансового контролю за використанням бюджетних коштів, державного і комунального майна для формування системи знань з методології та організації надання та розкриття обліково-аналітичної інформації та забезпечення прийняття управлінських та інших ділових рішень)
- Методи і моделі прийняття рішень в обліку і аналізі (в рамках курсу «Методи і моделі прийняття рішень в обліку і аналізі» поглиблюються і розширюються знання з обліково-аналітичних методів, які є науковим підґрунтям для розробки і прийняття управлінських рішень. Увага приділяється оволодінню основними принципами і прийомами розробки і прийняття управлінських рішень, заснованих на застосуванні системного підходу та ситуаційного аналізу у виявленні та вирішенні проблем обліково-аналітичного характеру Мета дисципліни – набуття студентами теоретичних знань і практичних навичок процесів підготовки і прийняття рішень, оцінки їх якості, застосування сучасних методів і математичних моделей прийняття рішень при вирішенні обліково-аналітичних завдань).
- Методика контрольно-ревізійної роботи (предметом дисципліни виступають принципи побудови методики проведення контрольних дій по їх напрямку і формам виконання в системі державного фінансового контролю та організації цього процесу в контролюючих органах. Завдання дисципліни полягає в забезпеченні фундаментальної теоретичної підготовки для практичного застосування організаційних і методичних аспектів побудови методики контрольно-ревізійної роботи. Мета навчальної дисципліни: формування у студентів сучасного економічного мислення та системи знань про закономірності побудови методики контрольно-ревізійної роботи, про організацію контрольної діяльності суб’єктів зовнішньої і внутрішньої контролю держави в сучасних економічних системах і напрями вдосконалення методичних підходів для контролю ефективності і законності використання державних коштів, формування знань про стандарти виконання контрольної роботи в демократичних країнах світу).
- Облікова політика підприємства (мета вивчення дисципліни: отримання теоретичних і практичних знань про методи, принципи, процедури формування облікової політики на підприємствах різних галузей. Предмет вивчення: принципові основи розробки та елементи облікової політики на підприємстві).
- Облікова політика в банках (метою вивчення дисципліни є: отримання теоретичних і практичних знань з регламентом облікової політики, основних концептуальних складових МСБО, на яких базується облікова політика банків, плану рахунків бухгалтерського обліку в банках, його характеристик і використання при організації фінансового, управлінського і податкового обліку, визначення результату діяльності банку, порядку розподілу результатів поточного року, формування і використання фондів і резервів і т.д.).
- Організація інформаційних систем обліку і звітності (мета навчальної дисципліни: формування умінь і професійних навичок в сфері технології обробки облікової інформації в сучасних системах комплексної автоматизації діяльності підприємства, надання знань щодо порядку роботи з базами даних і формування запитів з використанням мови структурованих запитів. Предметом навчальної дисципліни є методологія та технологія обробки облікової інформації в сучасних програмних продуктах автоматизації діяльності, особливості організації даних в комп’ютерних інформаційних системах).
- Судово-бухгалтерська експертиза (комплексна економіко-правова дисципліна, метою якої є оволодіння студентами теоретичними і методологічними засадами формування облікової інформації та її використання в експертному дослідженні).
- Науково-дослідна практика (в рамках практики поглиблюються навички самостійної наукової роботи студентів і розширюється їх науковий світогляд за обраним теоретичного напрямку дослідження. Основна увага приділяється використанню методів наукового дослідження для відпрацювання структури і логіки випускної кваліфікаційної роботи магістра).
- Кваліфікаційна робота магістра (є завершальним етапом другого ступеня навчання студентів в класичних університетах. Основна увага приділяється демонстрації отриманих протягом навчання знань і навичок, умінь глибоко і всебічно досліджувати поставлені питання, робити обґрунтовані висновки і надавати конкретні пропозиції).
- Комплексний екзамен з державного напрямом «Облік і аудит» (комплексний державний іспит за фахом «Облік і аудит» повинен визначати рівень засвоєння студентами матеріалів економічних дисциплін, вміння самостійно аналізувати складні явища і процеси суспільно-економічного розвитку, активно використовувати отримані знання у своїй професійній і громадській діяльності. Комплексний державний іспит за фахом «Облік і аудит» є продовженням навчально-виховного процесу, складовою частиною завершального етапу підготовки магістрів).
- Етика професійних бухгалтерів і аудиторів (курс «Етика професійних бухгалтерів і аудиторів» є складовою циклу професійної підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра та сприяє досягненню необхідних професійних компетенцій, з огляду на сучасні потреби практики, вимоги Болонського процесу і світові тенденції у вищій освіті, зокрема щодо використання професійного судження при веденні бухгалтерської діяльності, що, в свою чергу, повинно здійснюватися відповідно до чинних етичних принципів і положень, з урахуванням можливих ризиків і негативних наслідків порушення даних норм, зокрема загрози діяльності підприємства в цілому і руйнування власної репутації як фахівця).
- Тренінг «Організація системи бухгалтерського обліку та звітності» (метою тренінгу є застосування на практиці сучасних методів, форм, засобів майбутньої професійної діяльності, а також формування ключових професійних компетенцій з організації системи бухгалтерського обліку та звітності. Завдання тренінгу: вивчити структуру управління підприємством; організацію роботи бухгалтерської служби підприємства, ознайомитися з особливостями обліку операцій його основної діяльності, їх оподаткуванням, відображенням інформації в звітності і її аналіз).
Навчання студентів проводиться в сучасно обладнаних аудиторіях та комп’ютерних класах факультету, повністю відповідає потребам навчального процесу і позитивно впливає на ефективність проведення занять. Всі дисципліни викладаються за допомогою технічних засобів навчання, а 80% практичних і лабораторних занять проводяться в комп’ютерних класах факультету з використанням сучасних ПЕОМ та програмного забезпечення.
Під час навчання студенти спеціальності проходять навчально-виробничу, науково-дослідницьку практики. Для ефективного забезпечення навчального процесу і самостійної роботи студентів викладачами кафедри підготовлено та видано понад 20 підручників і навчально-методичних посібників з грифом МОН України, деякі з них перевидавалися 3-5 разів, що свідчить про високий науково-методичний рівень видань і визнання викладачами і студентами вузів України, а саме:
- Швець В.Г. Теорія бухгалтерського обліку: (Підручник з грифом МОН) – К.: Знання, 2003 2008, 2015 – 535 с.
- Дорош Н.І. Аудит: методологія і організація. Монографія. / Н.І. Дорош – К.: Знання, КОО, 2001. – 402 с.
- Дорош Н.І. Аудит: Теорія і практика. Монографія. / Н.І.. Дорош – М.: «Знання», 2006. – 497 с.
- Шарманська В.М. Первинні документи та регістри бухгалтерського обліку. Навч. посібник. К.: Знання, 2003. – 268 с.
- Панасенко Л.І., Голубнича Г.П. Теорія економічного аналізу: Навчальний посібник. – К.: ІСЦ «Київський університет», 2007. – 243с.
- Гура Н.О., Мельник Т.Г, Моторина Т.М. Облік на підприємствах малого бізнесу: навч. посібник. – К.: Знання, 2007. -310с.
- Головко В. І., Шарманська В. М., Мінченко В. М. Фінансово-економічна діяльність підприємства: контроль, аналіз та безпека: Навч. посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006.- 573 с.
- Гура Н. О. Облік видів економічної діяльності: Навч. посібник – К.: ТОВ «Знання», 2004.- 541 с.
- Гура Н.О. Облік в житлово-комунальному господарстві: теорія і практика. / К.: Знання, 2006..
- Шарманська В. М. Бухгалтерський облік і судово-бухгалтерська експертиза: Навч. посібник.- К.: Геопринт, 2006.- 270 с.
- Мисака Г.В., Шарманська В.М. Бухгалтерський облік: Навч. посібник рекоменд. МОН України. – К.: Центр навчальної літератури, 2007. – 400 c.
- Головко В.І. Фінансово-економічний аналіз (теорія, фінанси, господарська діяльність). Навчальний посібник К.: ТОВ «Курс», 2006, – 100 с.
- Головко В.І. Економічний аналіз. – Підручник. – К.: ТОВ «Курс», 2008. – 280 с.
- Шарманська В.М., Шарманська С.А., Головко І.В. Судова бухгалтерія.- К .: ЦУЛ 2007. – 240 с.
- Мельник Т.Г. Облік і аудит діяльності бюджетних установ (Навч. посібник з грифом МОН). – К .: Кондор, 2008. – 415с.
- Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності (Монографія) / Міністерство фінансів України, Методологічний Рада; Ловинська Л.Г., Швець В.Г та ін. К.: ІМА-прес.- 204с.
- Голубнича Г.П., Панасенко Л.І. Економічний аналіз: Навч. посібник. рекоменд. МОН України. // Київ: ВПЦ “Київський університет”, 2009. – 376с.
- Голубнича Г.П., Мельник Т.Г. Звітність підприємства: Навчальний посібник. – К.: ВЦ КНУ, 2012. – 575с.
- Мельник Т. Бухгалтерський облік: практикум: Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2013 – 425с.; 2017 – 269с.
- Нормативно-методичне забезпечення бухгалтерського обліку в умовах застосування МСФЗ: монографія / Ловинська Л.Г., Канцуров О.О., Голубнича Г.П., Мельник Т.Г., Бойко К.В., Засадний Б.А. Швець В.Г. та інші. – К: ДННУ «Академія фінансового управління», 2013.
- Коблянська Г.Ю. Звітність підприємств: навчальний посібник / Г.Ю. Коблянська – К .: РПЦ НАУ України, 2014 – 290 с.
- Засадний Б.А. Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності. Навчальний посібник К.: Видавництво «Кондор», 2015.- 370с.
- Головко В.І. Економічний аналіз: [лабораторний практикум для студентів економічних спеціальностей] / Укладачі В.І. Головко, І.А. Дерун. – Харків, Видавець Савчук О.А., 2014. – 100 с.
- Гура Н.О. Інформаційні системи і технології в обліку (на прикладі «1С: Бухгалтерія 8 для України»): [навчальний комп’ютерний практикум] / Укладачі Н. О. Гура, І. А. Дерун. – Харків: Видавець Савчук О. А., 2015 – 56 с.
- Дерун І.А. Розробка конфігурації в системі «1С: Бухгалтерія для України»: [навчальний комп’ютерний практикум] / Упорядник І. А. Дерун. – Харків: Видавець Савчук О.А., 2015 – 92 с.
За період існування кафедра підготувала понад 600 фахівців з обліку і аудиту, які працюють на посадах головних спеціалістів на підприємствах, в установах і організаціях, викладачів вищих навчальних закладів Києва та України, наукових співробітників в науково-дослідних інститутах.