Безпекові пріоритети розвитку продуктивної спроможності регіонів України в умовах війни
Державною установою «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України» 9 червня 2022 року в ZOOM – форматі було проведено міжнародну дискусійну платформу на тему «Імперативи та безпекові пріоритети збереження і розвитку продуктивної спроможності регіонів України в умовах війни». Основнми проблемами, які були винесені на обговорення: трансформація теоретико-методологічних підстав дослідження продуктивної спроможності економіки під впливом зовнішніх викликів; ризики та загрози збереження та реалізації продуктивної спроможності економіки регіонів в умовах воєнного стану; розбудова інституційної інфраструктури залучення технологій та інвестицій для відновлення економіки України.
Вступною промовою науковий захід відкрили: Василь КРАВЦІВ – директор Інституту, Світлана ШУЛЬЦ – завідувачка відділу регіональної економічної політики Інституту.
В роботі дискусійної платформи взяв участь доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії вищої школи України, професор кафедри фінансів Захарій ВАРНАЛІЙ. В доповіді на тему «Загрози та безпекові пріоритети розвитку продуктивної спроможності регіонів України в умовах війни та повоєнний час» було визначено та розкрито основні загрози розвитку продуктивної спроможності регіонів України в умовах воєнного стану і повоєнний час, окреслено безпекові пріоритети у цьому контексті. Зокрема, визначено основні загрози критичного стану економічної безпеки регіону України в умовах війни: втрата значної частини людського ресурсу як внаслідок втрат війни, зовнішньої трудової та загальної міграції, так і через ресурсні обмеження, які призводять до зниження народжуваності, порушень в структурі раціонального харчування, якості базових соціальних послуг та у підсумку – недостатнього рівня відтворення; значне послаблення інтелектуально-кадрового забезпечення, що є головним ресурсом продуктивної спроможності регіональних економік; критичне зниження рівня якості життя населення, його соціальної захищеності, що призводить до спаду інвестиційної та загальної привабливості територій регіонів для проживання населення. Розкрито основні цілі та завдання економічної безпеки регіонів України в умовах війни та повоєнний час, а саме: фінансово-економічна підтримка (допомога) підприємництву та населенню; сприяння відродженню ринку праці, внутрішньої релокації бізнесу; соціально-економічна допомога біженцям, які виїхали з України; допомога поверненню примусово депортованих людей, особливо дітей; цілеспрямована політика підтримування зв’язків з біженцями, з мігрантами тощо.