Міжнародна наукова конференція
З 12 по 14 травня 2011 року в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на економічному факультеті відбулась Міжнародна наукова конференція „Спадщина Сергія Булгакова в сучасному соціо-гуманітарному дискурсі”. Організаторами конференції виступили Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Центр суспільних наук при Московському державному університеті ім. М.В. Ломоносова, Київська духовна академія і семінарія УПЦ, Паризький Свято-Сергієвський православний богословський інститут, Київське релігійно-філософське товариство, Всеукраїнська громадська організація „Інститут дослідження економіки і суспільства 21 століття”.
Проведення Міжнародної наукової конференції було проведено на честь 140-річчя з дня народження Сергія Булгакова – всесвітньо відомого вченого і суспільного діяча ХХ ст., економіста, філософа і богослова. Визначальною рисою багатогранного теоретичного та духовного спадку Серія Булгакова є його самобутність та унікальність, що полягають у поєднанні аналітично-раціональних методів наукового пізнання із заглибленням у релігійну філософію та метафізичне світосприйняття.
В особистій долі, науковій творчості, світоглядно-філософській еволюції, духовних та релігійних пошуках і осяяннях Сергія Булгакова повною мірою віддзеркалилась буремна епоха зламу ХІХ-ХХ століть, глобальні цивілізаційні зрушення та катаклізми першої половини ХХ ст. С. Булгаков пройшов дивовижно складний і напружений шлях духовної еволюції: від матеріалістичного світогляду, захоплення марксизмом та революційною боротьбою до всесвітньо визнаного класика російського філософського ідеалізму, а в подальшому – одного з лідерів релігійно-культурного відродження першої половини ХХ ст., священнослужителя, православного християнського філософа і богослова. З Україною С. Булгакова пов’язує перебіг особистої біографії.
Інтелектуальна та духовна постать Сергія Булгакова надзвичайно глибока і багатогранна. Тому цьогорічна конференція, присвячена науковому та духовному спадку С. Булгакова, є вже другою. Перша – відбулась на економічному факультету КНУ імені Тараса Шевченка у 2005 р., а за її результатами в 2006 р. у науковій серії „Славетні постаті” вийшла наукова монографія „С. Булгаков. Розмисли. Творча спадщина у контексті ХХІ століття” за редакцією доктора економічних наук, професора, члена-кореспондента Національної академії наук України, декана економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, завідувача кафедри економічної теорії В.Д. Базилевича. Це видання стало початком та потужним підґрунтям для подальшої розробки зазначеної наукової проблематики в Україні.
Головною метою Міжнародної наукової конференції стало всебічне сучасне осмислення інтелектуального та духовного спадку Сергія Булгакова в контексті сьогодення, провідних наукових та духовних течій ХХІ століття. Наукова конференція носила широкий міждисциплінарний характер, об’єднуючи під егідою фахівців економічного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, як провідного наукового центру країни, інтелектуальні зусилля вітчизняних та зарубіжних науковців – економістів-теоретиків, філософів, істориків, а також богословів і діячів Української Православної Церкви.
Пленарне засідання конференції було розпочато доповіддю доктора економічних наук, професора, члена-кореспондента Національної академії наук України, декана економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, завідувача кафедри економічної теорії В.Д. Базилевича. Доповідь була присвячена ґрунтовному розкриттю основних етапів творчої еволюції Сергія Булгакова: політекономії – філософії – богослов’я.
У доповіді Ю.М Осипова, доктора економічних наук, заслуженого діяча науки Російської Федерації, академіка Російської академії природничих наук, професора, директора Центру суспільних наук при МДУ імені М.В. Ломоносова, завідувача лабораторії філософії господарства економічного факультету МДУ ім. М.В. Ломоносова було висвітлено роль С.М. Булгакова у розробці сучасної філософії господарства. Завідувач кафедри філософії гуманітарних наук, кандидат філософських наук, доцент філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка А.О. Приятельчук зупинився на розкритті ідеологічні смислів філософії С. Булгакова. Доктор економічних наук, професор, Генеральний директор Всеукраїнської громадської організації “Інститут досліджень економіки і суспільства 21 століття” В.Г. Бодров розкрив перед учасниками конференції проблему економічної модернізації в контексті філософської спадщини С.М. Булгакова.
Зміст релігійно-філософських та богословських поглядів о. Сергія Булгакова був розлянутий в доповідях Ігумена Сільвестра (Стойчева), кандидата богослов’я, викладача Київської духовної академії і семінарії УПЦ та протоієрея Ніколая Чернокрака, настоятеля храму св. Серафима Саровського (м. Париж), доктора богослов’я, професора, декана Паризького Свято-Сергієвського Православного Богословського Інституту (Франція), який працює на посаді, яку обіймав у свій час о. Сергій Булгаков. З доповіддю також виступив гість з Великої Британії доктор богослов’я, викладач Оксфордського університету Брандон Галахер.
У роботі конференції взяли участь провідні учені університетів і наукових закладів України, Росії, Білорусі, Франції, Великої Британії, Швейцарії, Італії.
Програмою Міжнародної наукової конференції було передбачено проведення обговорення за двома теоретичними напрямами. Робота за першим напрямом – ““Філософія господарства” С.М. Булгакова і контури нової парадигми соціально-економічного знання” здійснювалась на економічному факультеті КНУ імені Тараса Шевченка. За другим напрямом – “Спадщина о. Сергія Булгакова в контексті сучасної вітчизняної та європейської богословської і релігійно-філософської думки” конференція продовжило роботу в приміщенні Київської духовної академії і семінарії УПЦ у Києво-Печерській Лаврі.
Міжнародна наукова конференція „Спадщина Сергія Булгакова в сучасному соціо-гуманітарному дискурсі” у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка викликала широкий суспільний резонанс і стала визначною подією у науковому та духовному житті Києва та України.