Міжнародна науково-практична конференція “Прогнозування соціально-економічних процесів”
З 3 по 5 червня 2011 року в м. Бердянську (Запорізька обл.) на базі Азовського регіонального інституту управління Запорізького національного технічного університету відбулася Міжнародна науково-практична конференція “Прогнозування соціально-економічних процесів” (ПСЕП-2011). Організаторами конференції були кафедра економічної кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кафедра економічної кібернетики Азовського регіонального інституту управління Запорізького національного технічного університету, Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана, ДУ “Інститут економіки і прогнозування НАН України”, Харківський національний економічний університет, Харківський національний університет ім. В.Н.Карабіна. Головою оргкомітету був Геєць В.М., академік НАН України, директор ДУ “Інститут економіки і прогнозування НАН України”, заступником голови оргкомітету – Черняк О.І., завідувач кафедри економічної кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, д.е.н., професор. До участі у конференції було запрошено докторів та кандидатів наук.
Основні завдання конференції полягали в наступному: по-перше, творче осмислення методологічних та концептуально-аналітичних засад сучасного прогнозування соціально-економічних процесів; по-друге, з’ясування особливостей, аналітичних можливостей прогнозування соціально-економічних процесів України на сучасному етапі розвитку; по-третє, визначення тенденцій та перспектив розвитку прогнозування соціально-економічних процесів.
Тема Міжнародної науково-практичної конференції та визначені оргкомітетом основні тематичні напрямки її обговорення викликали значний інтерес у наукової економічної громадськості України та за її межами. Протягом підготовчого періоду було отримано 45 заявок на участь у роботі конференції з 18 вищих навчальних та науково-дослідницьких закладів України, Польщі, Литви, Угорщини. Серед них – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Вільнюський університет (Литва), Вроцлавський університет економіки (Польща), Дебреценський університет (Угорщина), Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна, Львівський національний університет імені Івана Франка, Харківський національний економічний університет, Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана, Київський національний університет технології та дизайну, Національного технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Запорізький національний технічний університет, Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, Запорізький національний університет, Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, Азовський регіональний інститут управління Запорізького національного технічного університету (м.Бердянськ), , Дніпропетровський університет економіки та права імені Альфреда Нобеля, Класичний приватний університет (м.Запоріжжя), Львівський державний університет внутрішніх справ, Державна установа “ Інститут економіки та прогнозування НАН України” .
У конференції прийняло участь 15 докторів економічних наук, 25 кандидатів наук.
Робота Міжнародної науково-практичної конференції на економічному факультеті була організована за наступними науковими напрямами:
- Мікроекономічне та макроекономічне прогнозування
- Інформаційні технології в прогнозуванні економічної інформації
- Економічне прогнозування та управління в курортних рекреаціях та туризмі.
Заслухавши та обговоривши доповіді, учасники конференції приєднались до загального висновку про високу актуальність, методологічну та наукову вагомість проблематики наукової конференції, своєчасність винесення на фахове теоретичне обговорення її основних тематичних напрямів. Особливо було підкреслено, що, на жаль, в сучасних умов досить рідкісними є конференції подібної методологічної спрямованості, оскільки не кожний навчальний заклад має фахівців для її розробки. Науковцями, що взяли участь у конференції, висловлено задоволення можливістю творчого обговорення та фахової полеміки з даної проблематики. Учасники конференції також висловили загальну точку зору про необхідність подальшого поглиблення науково-теоретичних досліджень у даній галузі, введення її в більш широкий професійний науковий ужиток.
За результатами конференції було видано колективну монографію “Прогнозування соціально-економічних процесів: сучасні підходи та перспективи” ( За ред. О.І.Черняка). У монографії розглядається сучасна теорія і практичні методи прогнозування, а також перспективні напрями досліджень. Обґрунтовується системна методологічна концепція і конструктивні принципи ведення прогнозних досліджень, а також математичний апарат прогнозування діяльності соціально-економічних систем, метою яких є істотне підвищення економічної ефективності таких систем. Розкриті особливості побудови прогнозів на прикладі соціально-економічних об’єктів і процесів різноманітних рівнів ієрархії. Окремо приділено увагу питанням економічного прогнозування та управління курортними рекреаціями і туризмом в регіонах.